Software602 Home . products . download . support . register . how to buy . . view cart . . . contact us . . . .
Software602 Home . . . . . .
. .
.
.
Software602 Login
E-mail:
Password:
forgot?
.
Support Home .
.
User Forum .
.
Knowledge Base .
.
Submit Ticket .
.
View My Tickets .
.
. .
.
602LAN SUITE 2004 User Forumforum home | rss | search | terms of use
BackBack to 602LAN SUITE 2004 Forum
Add New TopicAdd New Topic
Post ReplyPost Reply
LAN Suite and SKYPE communicator
  Posted by  Maciej Rydlewicz  on Tuesday, August 17, 2004 at 3:02:21 PM (EST)
Would you please advise how to configure LAN SUITE 2004 server to allow SKYPE (www.skype.com) pass through PROXY and FIREWALL of LAN Suite?

SKYPE is great www.skype.com
LAN Suite - all we know, but this is the first time that SKYPE does not work for me...
  Posted by Michal Kaczor  on Tuesday, August 17, 2004 at 3:08:34 PM (EST)
Hi !
[pl] Z czym dokładnie masz problem ? Pisz jak co, walcze z LanSuitem juz 3 miesiąc i coraz bardziej mi sie podoba :)[/pl]

Maybe, Internet Connection Sharing throught NAT can help you ? And tell, on which port SKYPE is working ? maybe it's problem with Firewall, not Proxy ?
  Posted by Maciej Rydlewicz  on Tuesday, August 17, 2004 at 4:39:10 PM (EST)
Po prostu korzystam ze SKYPE'a - dotychczas komputery podłączone były w inny sposób bezpośrenio do internetu. Teraz, jak zamontowaliśmy LAN Suite'a - jest faktycznie prawie super...- niestety PROXY nie przepuszcza mi odwołań SKYPE'a i nawet nie mam pojęcia jak sprawdzić czego ten program potrzebuje! Wyłączyłem Firewall, a PROXY dalej nie chce przepuścić pakietów SKYPE'a...
  Posted by Maciej Rydlewicz  on Tuesday, August 17, 2004 at 4:45:19 PM (EST)
Here is some additionall info from SKYPE: How to configure this?...
The error message you got means that Skype was not able to connect to the Skype p2p network. You may be behind a corporate firewall or proxy that is blocking your access to the Internet. Please check with your system administrator or try again later. To be able to connect to Skype network, and use Skype reliably in the first place, Skype needs unrestricted outgoing TCP connections to some TCP ports. If you fail to connect to the Skype network, it is likely that your firewall is blocking these and you need to open up some outgoing TCP connections. Note that this is about outgoing connections, not incoming connections. In most firewalls, you have to specify a destination port or port range to open. There are four options for Skype to work:

Ideally, outgoing TCP connections to all ports (1..65535) should be opened. This option results in Skype working most reliably.
If the above is not possible, open up outgoing TCP connections to port 443. This will only work if you are using Skype version 0.97 or later.
If the above is not possible, open up outgoing TCP connections to port 80. Some firewalls restrict traffic to port 80 to HTTP protocol, and in this case Skype can not use it since Skype does not use HTTP. In some firewalls it is possible to open up all traffic to port 80, not just HTTP, and in this case Skype will work.
If the above is not possible, Skype versions 0.97 or later can use a HTTPS/SSL proxy. In order to do that, you have to configure the proxy address in Internet Explorer options. Then Skype will be able to use it as well. Please see also the Technical section of the FAQ for more information.
  Posted by Michal Kaczor  on Wednesday, August 18, 2004 at 1:20:45 AM (EST)
Mogę mić tylko kilka podpowiedzi, ja korzystam z udostępnianai przez NAT i wszytsko działa jak należy.
1. Dodaj regułe do FireWalla, np. wypuszczaj wszytkie pakiety przychadzące na karcie sieciowej w kierunku na internet (nie po polski brzmi)

2. jak masz włączony serverr HTTP, to zmien numer portu dla PROXY (np. na 3128)

3. MAPPED Links - jeszce tym sie nie bawilem, ale to jest chyba cos w stylu mapowania portów. Na forum był temat, bodajze "p2p Software", pare dni wstecz, gdzie to ludzie tłumaczyli. Mapujesz wchodzące połączenia np. na karte sieciową (Connection from client) i przekazujesz na inny adres w sieci (Map to)

uff.... sam sproboje dzis przerobic dzialanie SKYPEa i jak bede wiedział cos blizej, dam znac na tym Forum.

pozdrawiam i powodzenia, mam nadzieje ze choc troszeczke pomoglem
  Posted by Robert Smith  on Wednesday, July 20, 2005 at 9:46:09 AM (EST)
http://support.software602.com/kb/view.aspx?articleID=958
BackBack to 602LAN SUITE 2004 Forum
Add New TopicAdd New Topic
Post ReplyPost Reply
.
. . .
.
  © 2009 Software602, Inc. All rights reserved.